Dbanie o zęby kilkulatków potrafi być prawdziwym wyzwaniem. To czas, kiedy w życiu (i jamie ustnej!) dziecka naprawdę wiele się dzieje. Kiedy wypadną pierwsze zęby mleczne, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe, rodzice często zastanawiają się, czy wszystko z nimi w porządku, czy zgryz dziecka jest prawidłowy i co robić, żeby zęby były zdrowe. Na szczęście to pytania, z którymi rodzic śmiało może udać się do ortodonty dziecięcego. Kiedy pierwszy raz iść z dzieckiem do ortodonty i na co należy zwrócić uwagę? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do czytania!
Profilaktyczna wizyta u ortodonty
Tak jak w przypadku wizyty u dentysty, tak i u ortodonty warto pojawić się, zanim tak naprawdę zaczną się poważne problemy. Dlatego ortodonci zalecają, by pierwsze wizyty profilaktyczne z dzieckiem odbyć ok. 7-10 r.ż. dziecka. Zazwyczaj dziecko ma już wtedy większość stałych zębów i łatwo można zdiagnozować i naprawić ewentualne nieprawidłowości. Wczesne wychwycenie problemu pozwala na skuteczne leczenie.
Jakie objawy powinny zaniepokoić rodzica?
Zdarza się, że na fotel ortodontyczny trafiają kilkulatki. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy rodzice już na wczesnym etapie rozwoju zauważą jakieś nieprawidłowości. Co powinno zaniepokoić rodzica i nakłonić go do wizyty u ortodonty?
niewłaściwie rosnące zęby - przechylone, przekręcone, wyrastające jeden nad drugim, etc.
brak miejsca na wyrastające zęby stałe
wystająca lub cofnięta broda
otwarta buzia, oddychanie przez usta
wady wymowy, seplenienie
ssanie kciuka, gryzienie twardych przedmiotów
zgrzytanie zębami
Dlaczego pierwsza wizyta u ortodonty jest tak ważna?
Wielu rodziców nie decyduje się na kontrolną wizytę u ortodonty wierząc że wszelkie wady zgryzu i inne problemy byłyby widoczne od razu. Jeśli nie zauważą więc niepokojących sygnałów, rezygnują z tego rodzaju profilaktyki. Czy to błąd? Niestety tak. Choć niektóre wady zgryzu są bardzo widoczne i trudno je przegapić, są i takie o których wystąpieniu możemy nie mieć pojęcia, szczególnie na tak wczesnym etapie rozwoju dziecka. Taka wada czy problem zostanie jednak zauważony przez specjalistę, jakim jest ortodonta dziecięcy. Dzięki temu będzie mógł podjąć konieczne kroki do korekty występującej wady. W innym przypadku wada będzie się pogłębiała. a jej leczenie będzie stawało się coraz bardziej skomplikowane i coraz bardziej kosztowne. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym łatwiejsze i mniej uciążliwe dla małego pacjenta jest jej leczenie.
Skąd biorą się wady zgryzu u dzieci?
To bardzo ważne pytanie. które zadaje sobie wielu rodziców. Zdarza się, że nawet przy prawidłowej higienie jamy ustnej od najmłodszych lat, u dziecka występuje mniej lub bardziej poważna wada zgryzu. Niestety, często na jej wystąpienie po prostu nie mamy wpływu. Do powstania wad zgryzu może dojść przez:
czynniki genetyczne
choroby i problemy matki w okresie ciąży
szkodliwe nawyki dziecka, np. ssanie kciuka
zbyt szybkie wypadanie zębów mlecznych
oddychanie przez usta
i wiele innych…
Pamiętaj, wizyta profilaktyczna u ortodonty dziecięcego jest bardzo ważna. Nie warto z niej rezygnować! W Malo Clinic w Warszawie, będziemy przyjmować również naszych najmłodszych pacjentów. Do naszego zespołu dołącza lekarz ortodonta, który pracuje nie tylko z dorosłymi, ale również z dziećmi. lek. dent. Marcin Kucharski pracuje spokojnie, metodycznie i dokładnie. Specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracuje aparatami stałymi i ruchomymi. Zadbamy o zdrowe uśmiechy naszych najmłodszych pacjentów. Malo Clinichttps://www.maloclinics.pl/kontakt/